
Karta PSZOK
Karta PSZOK to karta z tworzywa sztucznego, posiadająca indywidualny numer identyfikacyjny przypisany do nieruchomości.
Kartę będzie mógł otrzymać właściciel nieruchomości jednorodzinnej, a także właściciel lokalu w zabudowie wielorodzinnej - po przedstawieniu zaświadczenia od zarządcy nieruchomości potwierdzającego zamieszkiwanie w danym lokalu i objęciu lokalu opłatą. Indywidualna karta będzie przypisana do danej nieruchomości (w przypadku domów jednorodzinnych) lub mieszkania (w zabudowie wielorodzinnej). Jedną kartę właściciel nieruchomości otrzyma bezpłatnie po wcześniejszym złożeniu wniosku w UM Knurów przy ul. dr. Floriana Ogana 5 pok. 025.
Karta zostanie wydana tylko wówczas, jeśli właściciel nieruchomości posiada aktywną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz nie posiada zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Wydawanie i korzystanie z karty odbywa się według zasad określonych w Regulaminie wydawania i korzystania z Karty PSZOK. Uzyskanie kolejnej karty (po uszkodzeniu lub utracie dotychczasowej) dla danej nieruchomości podlega opłacie w wysokosci 10,00 zł.
WAŻNE TERMINY
Od dnia 1 lutego 2023r. przyjmowane będą wnioski o wydanie karty PSZOK. W szczególności osoby, które w marcu zamierzają dostarczyć odpady do PSZOK powinny taki wniosek złożyć już w lutym.
W okresie marzec-kwiecień 2023r., będą funkcjonowały zarówno karty, jak i potwierdzenia papierowe.
Od dnia 1 maja 2023r. odpady w PSZOK będą przyjmowane tylko po okazaniu karty.
Wniosek o wydanie karty oraz Regulamin wydawania i korzystania z karty PSZOK są dostępne na stronie internetowej BIP UM Knurów oraz w UM Knurów przy ul. dr. Floriana Ogana 5 pok. 025 (niski parter Referat ds. Odpadów Komunalnych), tel.32 3392214(45), gdzie można uzyskać więcej informacji.
Źródło: https://knurow.bip.info.pl

Gospodarka odpadami
Na terenie Gminy Knurów systemem gospodarowania odpadami komunalnymi objęte są wszystkie nieruchomości zamieszkałe. Właściciele nieruchomości zobowiązani są u źródła segregować odpady komunalne na następujące frakcje:
- papier;
- szkło;
- tworzywa sztuczne;
- metale;
- odpady opakowaniowe wielomateriałowe;
- bioodpady;
- meble i inne odpady wielkogabarytowe;
- zużyte opony;
- przeterminowane leki i chemikalia;
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki;
- odpady niebezpieczne;
- zużyte baterie i akumulatory;
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
- odpady budowlane i rozbiórkowe;
Tworzywa sztuczne, metale, odpady opakowaniowe wielomateriałowe mogą być zbierane łącznie. W zabudowie jednorodzinnej papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale, odpady opakowaniowe wielomateriałowe są zbierane w systemie workowym a bioodpady oraz odpady pozostałe po segregacji są zbierane w pojemnikach. Właściciel nieruchomości jednorodzinnej ma obowiązek wyposażyć posesję w pojemnik/pojemniki 120 litrów lub 240 litrów na bioodpady.

Apel do mieszkańców

Czujnik czadu - informacje
Stosowanie się do powyższych zaleceń zapewnia bezpieczną eksploatację urządzeń spalających paliwa gazowe.

Bezpieczne korzystanie z piecyków gazowych
Piecyki gazowe są obecnie bardzo zaawansowane technologicznie i przechodzą rygorystyczne testy jakościowe. Jednak wciąż dochodzi do tragicznych zatruć tlenkiem węgla, głównie z powodu błędu ludzkiego. Aby ich uniknąć, wystarczy stosować się do kilku poniższych zasad.

Wentylacja w naszym domu
Każdy, kto wymienił okna w swoim domu na nowoczesne, szczelne – z PVC lub drewniane doceni na pewno wygląd, trwałość i funkcjonalność nowej stolarki. Nie każdy jednak spodziewa się przy tym zmian w wentylacji naturalnej swojego domu w okresie grzewczym (od późnej jesieni do wczesnej wiosny).